Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, około 350 milionów ludzi na świecie cierpi na depresję, podczas gdy w Polsce jest to około 1,5 miliona mieszkańców. Wykaz ten jednak nie oddaje prawdziwego stanu rzeczy, gdyż nie bierze pod uwagę ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy, że dotknęło ich to schorzenie, bądź starają się ukryć ten fakt przed sobą samym. Mówimy w tym momencie o tak zwanej depresji ukrytej/maskowanej, ponieważ osoba chora zachowuje się wręcz w odwrotny sposób, niż można się tego spodziewać.
Ogólny opis chorego
Według najbardziej klasycznej, kulturowo przyjętej definicji, osoba cierpiąca na depresję jest przygnębiona, nie ma ochoty lub siły na aktywność fizyczną, woli zostać w odosobnieniu i jest apatyczna w stosunku do otaczającego świata.
Osoby, które maskują swoją depresję, zachowują się wręcz w przeciwny sposób - są otwarte, chcą wychodzić z domu, uczęszczają na imprezy i wychodzą ze znajomymi. O tych osobach nigdy byśmy nie powiedzieli, że coś im dolega, a one same również mają problem z przyznaniem się do problemu.
Czemu ludzie ukrywają depresję?
Można wyróżnić dwa główne typy osób, które swoją chorobę ukrywają:
Skutki fizyczne
Co ciekawe, objawy takiego schorzenia można łatwo pomylić z objawami wielu innych chorób, czy dolegliwości, co też przyczynia się do tego, że ciężej jest właściwie zdiagnozować przyczynę problemów. Objawy te mogą dotykać przeróżnych aspektów życia. Mogą być to objawy:
Jakie zachowania przejawiają osoby z depresją maskowaną?
Od czego rozpocząć leczenie?
Leczenie depresji ukrytej może trwać dłużej, niż leczenie depresji jawnej, ze względu na to, że nie jest ona łatwa w diagnozie. Sam chory przypisuje objawy innym przyczynom, co przedłuża termin podjęcie decyzji o udaniu się do terapeuty. Nietypowe objawy swobodnie mogą zmylić nie tylko chorego, ale i specjalistów.
Po otrzymaniu właściwej diagnozy, leczenie przypomina walkę z typową odmianą depresji, jednak podstawą w tym przypadku jest psychoterapia. Jest ona niezbędna, aby dotrzeć do źródła problemu i żeby uświadomić sobie, że ma się skłonność, do ukrywania swoich prawdziwych uczuć. Kiedy dojdzie się już do podstaw, o wiele łatwiej jest poradzić sobie z prawdziwymi, nie maskowanymi uczuciami. Najważniejsze jest, aby chory przyznał przed sobą istnienie problemu. Usilne odsuwanie od siebie prawdziwego obrazu sytuacji może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia - ukrywana, przemilczana depresja może narastać i w pewnym momencie uderzyć z większą siłą.
Bibliografia:
E
mPATIO (2019). Ukryta depresja - podstępny wróg. Oznaki, przyczyny, leczenie. Pobrano z: https://psycholog-ms.pl/ukryta-depresja-podstepny-wrog-oznaki-przyczyny-leczenie/ [dostęp dnia 22.03.2021].
Forum Przeciw Depresji. Kampania społeczna. Statystyki. Pobrano z: https://forumprzeciwdepresji.pl/depresja/o-chorobie/statystyki [dostęp dnia 22.03.2021].
Polikowski, Ł. (2020). UKRYTA DEPRESJA - jak ją rozpoznać? Pobrano z: https://www.youtube.com/watch?v=PonjwdLE1Ok [dostęp dnia 22.03.2021].
PsychoMedic.pl (2017). Idealnie Ukryta Depresja. Pobrano z: https://psychomedic.pl/idealnie-ukryta-depresja/ [dostęp dnia 22.03.2021].